program

Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w
Pobiedziskach

Stykając się po raz pierwszy z nazwą Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu odbiorcy choć przez kilka pierwszych sekund faktycznie pozostają ufni, iż konfrontują się z faktem. Dopiero wczytanie się w pełną nazwę obnaża pełen sens przedsięwzięcia. Prestiżowe Centrum znajduje się bowiem nie gdzie indziej, a w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach.

Centrum działa jak regularna instytucja, ze swoją radą programową i biurem. Dyrektorem Centrum jest Joanna Tekla Woźniak i dr Wojciech Hoffmann. Centrum nie ogranicza się do kontekstu lokalnego. Na jesień 2013 planowany jest przyjazd do centrum na pobyt rezydencyjny znanego artysty z Kalifornii. W sezonie zimowym, kiedy skansen nie jest czynna dla zwiedzających, Centrum ma zamiar wyruszyć z budynkiem w tourne po Europie Zachodniej.

Miniaturowość Centrum Sztuki Współczesnej to duża zaleta. Koszt powstania modelu jest niski. Jednakże makieta umożliwi prowadzenie większości działań, jak w centrach sztuki normalnej wielkości.

Miniaturowość to też niewysokie koszty organizowania wystaw. Przy czym ich wydźwięk jest w równym stopniu mocny, co wydarzenia w klasycznej instytucji.

Pierwsze w świecie Centrum Sztuki Współczesnej w skali 1:20 ma stanowi atrakcje i wzbudza zainteresowanie. Pobiedziska dołączyły do takich miast posiadających własne centra sztuki jak: Warszawa, Wrocław, Toruń, Nowy Jork, Londyn czy Paryż.

Model architektoniczny Centrum Sztuki Współczesnej posiada wysokie walory artystyczne. Sam w sobie jest intrygujący. Zaprojektowany jako budynek-rzeźba, wzorem najpopularniejszych budowli tego typu jak Muzeum Żydowskie w Berlinie i Kunsthaus w Graz.

Nazwa Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach ma w pierwszej chwili sugerować, że obiekt istnieje w mieście Poznaniu, gdzieś przy Starym Rynku. Dopiero drugi człon nazwy wskazuje na przewrotność realizacji.

Sytuacja zmiany miejsca oraz skali  jest niespodzianką i atrakcją dla zwiedzających.

Centrum Sztuki Współczesnej dąży do prezentowania sztuki w sposób interesujący i przystępny dla zwiedzających.

Początkowa działalność Centrum Sztuki Współczesnej związana jest z budową siedziby oraz z tworzeniem tożsamości instytucji na szczeblu lokalnym i międzynarodowym. Podstawowe założenie, jakie zostało przyjęte w opracowywanie autorskiej koncepcji programu dla Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu, to stworzenie planu wystawienniczego, kolekcjonerskiego i rozpoczęcie procesów edukacyjnych.


Reklamy